Co je lipofilling obličeje?

Jak stárneme, dochází v obličeji k řadě změn. Tyto změny jsou ovlivněny genetickými faktory, gravitací a životním stylem. Naše chápání toho, jak tyto faktory spolupracují při stárnutí obličeje, se dramaticky změnilo. To zase změnilo způsob, jakým přistupujeme ke stárnoucí tváři.

Postupem času dochází v obličeji a na krku ke ztrátě tuku, kůže již není tak pevná a tváře začínají klesat dopředu a dolů, čímž se prohlubuje rýha, která vede od nosu ke koutku úst (nosolabiální rýha). Stejná migrace tváře vede k čelistem, které narušují linii čelisti a dávají obličeji obdélníkový vzhled namísto mladistvějšího mandlového tvaru. Tvář se také protahuje v oblasti spodního víčka a vytváří vrásky. Tyto změny mohou postihnout i mladší jedince po hubnutí v obličeji. Výsledkem je, že se můžete cítit mladí a fit, ale navenek vypadáte starší a unavení.

Výhody zákroku

Lipofilling obličeje, popřípadě lipofilling rtů, nebo zvětšení prsou lipofillingem, je pro klienty kteří nehledají radikální změnu svého vzhledu, ale spíše chtějí nastavit hodiny zpět do doby, kdy byli se svou tváří šťastnější. Lipofilling je pro ty, kdo chce vypadat přirozeně a při tom obnovit energický vzhled. 

Procedura je jednoduchá a tuk lze odebrat v lokální anestezii a přenést do obličeje pomocí drobných injekcí, takže jde o ambulantní zákrok. Technika není nová a již řadu let se používá k rekonstrukci tkáňových defektů a zlepšení kvality zjizvených oblastí těla. Posledních cca 10 let se pro skvělé výsledky používá na omlazení obličeje.

Ihned po zákroku uvidíte výsledek, který dodá vaší tváři mladistvý lesk. Nicméně, tukové buňky jsou velmi choulostivé a během několika příštích týdnů ty, které nepřežijí, postupně z obličeje zmizí a po prvním ošetření možná zjistíte, že po šesti týdnech se váš vzhled od vzhledu před ošetřením nezměnil dostatečně. To neznamená, že přenos tuku u vás nefungoval, pouze to znamená, že množství tuku, které přežilo z jednoho sezení, nestačí k nápravě oblasti, která se omlazuje. Ty tukové buňky, které přežily, jsou trvalé a budou se chovat jako ostatní tuk okolo, tedy stárne přirozenou pomalou rychlostí. Po druhém ošetření se do této vrstvy přidá dalších X% buněk a několik týdnů po tomto ošetření byste měli vidět trvalou změnu ve vzhledu vašeho obličeje. Pokud v této fázi nevidíte výsledky, je potřeba přejít na konvenční výplně, protože zřejmě patříte mezi malou skupinu pacientů, u kterých přežívá nedostatečný počet buněk po přenosu tuku, takže léčba je neúspěšná. Drtivá většina klientů však skutečně pozoruje účinky v dlouhodobém horizontu.

Přirozené omlazení

Přenos tuku (lipofilling) je speciální procedura a vyžaduje dobré porozumění anatomii obličeje, zacházení s tukovými buňkami a stárnutí obličeje. Vyžaduje to také zkušenost se znalostí správného místa, kam tuk umístit a množství, které se má použít k udržení mladistvého přirozeného vzhledu.

Média jsou plná obrazů celebrit, kteří si nechali ošetřit obličej širokou škálou materiálů (komerčně dostupných vstřebatelných výplní a některých permanentních výplní staršího stylu) a zákroků, včetně lipofillingu. Ale občas neví kdy přestat a výsledky pak nedělají dobrou reklamu ani klinice, ani zákrokům samotným. Omlazení obličeje tak, aby vypadal přirozeně, vyžaduje pochopení jeho stárnutí, dobrý úsudek a odborné znalosti v samotném ošetření. Jedním z nejčastějších důvodů, proč jsou pacienti nepokojeni, je nesprávné použití technik v boji proti pokročilejšímu stárnutí obličeje.

Cílem zákroku by mělo být obnovení objemu vašeho obličeje, aniž by vaše okolí mohlo přesně říct, jestli jste nějaký zákrok podstoupili. Tento typ přirozeného mladistvého vzhledu je cílem jakéhokoli ošetření výplní a podle našeho názoru je nejefektivněji dosažen právě lipofillingem.

Pro koho je zákrok vhodný?

Pokud hledáte jemné zvětšení oblastí, jako jsou tváře, brada nebo rty, nebo vás trápí ztráta objemu v důsledku změn vlivem stárnutí v těchto nebo jiných oblastech obličeje, může být právě lipofilling obličeje vhodný zákrok. Pro perfektní výsledek je někdy nutné zákrok jednou zopakovat.

Pokud kouříte, užíváte léky na ředění krve nebo máte závažné zdravotní problémy, bude třeba tuto skutečnost posoudit a může vám být doporučeno s lipofillingem obličeje počkat nebo jej nepodstupovat.

Varianty zákroku

Existují různé varianty v závislosti na vaší individuální anatomii a cílech. Standardní zákrok lze provést v celkové nebo lokální anestezii. Tuk se odebírá z oblastí, jako jsou vnitřní strany kolen, břicho, boky a stehna, prostřednictvím malých řezů při postupu podobném liposukci. Tuk se poté filtruje a připravuje k přenosu do vašeho obličeje.

Zákrok lze kombinovat a je to i vhodné

Lipofilling obličeje lze provádět samostatně nebo v kombinaci s dalšími zákroky. Mezi běžné kombinace patří blefaroplastika, zvětšení rtů a další omlazovací zákroky v obličeji.