Zvětšování rtů a změna jejich tvaru patří v poslední době mezi nejoblíbenější zákroky na klinikách estetické medicíny. Snad každá žena totiž touží po plných a smyslných rtech, které se stanou dominantou celého obličeje a podtrhnou ženskost. Možností, jak toho dosáhnout, je poměrně mnoho. Jednou z nich je i lipofilling rtů neboli výplň vlastním tukem. Jak to vlastně probíhá a jaký je rozdíl mezi lipofillingem a jinými technikami zvětšení rtů?

Lipofilling versus botox
a další techniky zvětšení rtů

Lipofilling je zvětšení rtů vlastním tukem. Tukové buňky z vlastní tkáně jsou tělu vlastní, riziko jakékoliv reakce je tedy minimální. Zákrok se provádí ambulantně. Tuk se časem vstřebá, a tak je nutné si zákrok čas o času zopakovat.

Rty lze zvětšit také například silikonovými výplněmi, což je poměrně zastaralá metoda, která má svá pro a proti. Výhodou je, že na rozdíl od lipofillingu mají implantáty dlouhodobější efekt, nicméně jedná se o chirurgický zákrok, při kterém se do rtů aplikuje cizí těleso.

Další možností je botox, který je velmi efektivní, ale může docházet k částečné ztrátě mimiky. Velmi oblíbená je kyselina hyaluronová, které je tělu také vlastní. Vstřebává se však poměrně rychle a zákrok je nutné opakovat častěji než u lipofillingu.

Pro koho je zákrok vhodný?

Zákrok je vhodný pro pacientky, které nejsou spokojeny s tvarem či velikostí rtů. Měly by mít však realistická očekávání, protože zvětšení vlastním tukem je přirozené. Pokud je pacientka spokojená s tvarem, ale má pocit, že rty mají příliš světlou barvu, nebo by například chtěla rty zvětšit trvale, může být doporučen jiný typ zákroku.

Jak lipofilling probíhá?

Zákrok probíhá ambulantně. Nejprve se chirurg s pacientkou dohodne na výsledném vzhledu a vyslechne si její představu. Při samotném zákroku se pak nejprve odebere tuk. Nejčastěji se odebírá z břicha, hýždí či stehen, a to za pomoci mikrotukové injekce. Tuk pak projde filtrací a procesem očištění a pak se přenáší do rtů, kde jej lékař odborně aplikuje za pomoci jehly tak, aby se co nejvíc přiblížil představě pacientky.

Obraťte se na odbornou kliniku, na kosmetičku raději zapomeňte

Zvětšení rtů provádí kromě odborníků s lékařským vzděláním také mnohé kosmetičky a podobně. Podstoupit zákrok bychom však měli pouze u atestovaného chirurga či dermatologa, který má zkušenosti a odborné znalosti. Jen takový člověk ví, jak látky správně aplikovat, jak se v těle chovají a co dělat v případě komplikací. Před ošetřením bychom si také měli najít fotografie s přechozími pracemi daného chirurga a přečíst si recenze nejen na něj, ale také na kliniku jako celek.