Lipofilling prsou je estetická i rekonstrukční technika, která v poslední době roste na oblibě a stále častěji se používá v plastické chirurgii prsou. Ideální je pro ženy které nechtějí průmyslově vyráběné implantáty, nebo jim stačí zvětšení poprsí o ne více jak o číslo.

Zvětšení prsou vlastním tukem

Málokterá žena je spokojená se svým poprsím. Pokud jsou ňadra příliš malá, ženy trápí nízké sebevědomí. Pocit, že „nemají co ukázat“ a skutečnost, že si nepřipadají dostatečně přitažlivé, je vede k myšlence nechat si ňadra zvětšit. Jednou z možností je lipofilling prsou.

Co je lipofilling prsou?

Lipofilling prsou metoda pro zvětšení prsou bez nutnosti mít v těle cizí implantát. Doba jde kupředu a moderní metody umožňují ženám splnit si sen o dokonalém poprsí využitím vlastního tuku. Přebývající tuk na bocích nebo třeba na stehnech se využije pro výplň prsou.

Metoda má tak dvojí efekt – nejenže se odstraní tuk na místech, kde je žádoucí množství tuku zmenšit a zároveň dojde ke zvětšení ňader, což je nejen ženami vnímáno velmi pozitivně.

Jaké existují metody zvětšení prsou?

Malá ňadra, jejich asymetrie nebo nedostatečně bujný dekolt – to jsou důvody, pro které ženy uvažují nad zvětšením poprsí. Existuje několik metod, s jejichž pomocí lze prsa zvětšit:

  • lipofilling
  • silikonové implantáty
  • kombinace implantátu a vlastního tuku

Jednotlivé metody se mezi sebou v určitých ohledech liší. Každá z nich také přináší určité výhody a nevýhody, které je dobré znát a brát v potaz při rozhodování, která z metod bude právě pro vás tou nejlepší volbou.

Lipofilling – výhody a nevýhody

Mezi výhody zvětšení prsou pomocí vlastního tuku patří absence jizev, za které by se žena musela stydět. Není nutné mít v těle cizí implantát, ňadra vypadají opravdu přirozeně a není potřeba po čase implantáty měnit. Plusem této metody je také nižší cena a fakt, že při ní dojde ke dvěma zákrokům najednou – augmentace a liposukce.

Nevýhodou lipofillingu je fakt, že prsa nelze zvětšit více jak o jednu velikost. Někde se sice udává, že je možné takto zvětšit ňadra o dvě velikosti, ale aby byla prsa o dvě čísla větší, je zpravidla potřeba provést další tukový přenos. Metoda není vhodná pro příliš štíhlé ženy a efekt je viditelný spíše na menším poprsí.

V minulých desetiletích byly obavy ohledně bezpečnosti při použití pro remodelaci a rekonstrukci prsu (především po mastektomii – odstranění prsu z důvodu rakoviny), tyto obavy jsou však dnes zcela bezpředmětné. Během uplynulých let se našlo jen málo důkazů na podporu raných teoretických obav a rostoucí počet zastánců této techniky věří v její bezpečnost. V posledních letech došlo k obrovskému vývoji a vylepšení lipofillingu a byla publikována řada studií, týkajících se bezpečnosti lipofillingu prsou.

Silikonové implantáty – výhody a nevýhody

Nejčastěji volená metoda, která slibuje plnější efekt a také možnost splnit sen o dokonalém poprsí pro mnohem širší spektrum žen. Mezi výhody patří fakt, že se pro silikonové implantáty mohou rozhodnout i ženy mající povislá prsa a že je zde možnost zvětšit ňadra i o několik velikostí.

Stinnou stránkou této tolik oblíbené metody není zrovna nízká cena. Také je nutno si uvědomit, že budete mít v těle cizí materiál, který vaše tělo nemusí přijmout. Je zde proto mnohem vyšší riziko komplikací, které mohou nastat.

Kombinace implantátu a vlastního tuku – výhody a nevýhody

Kombinované zvětšení prsou funguje tak, že se vloží prsní implantáty a ňadra jsou poté tvarově domodelována za pomoci aplikace vlastního tuku. Jednou z výhod proto je mnohem přirozenější vzhled poprsí a také fakt, že díky aplikovanému tuku lze zabránit viditelnosti okrajů vložených prsních implantátů – s tímto problémem se potýkají především štíhlé ženy.

Za nevýhodu lze označit přítomnost cizího materiálu v těle. Obdobně jako u metody zvětšení pouze za pomoci silikonových implantátů je zde riziko komplikací.

Jak probíhá příprava na zákrok?

Vše začíná konzultací s odborníkem. Ten nejenže posoudí, zda je možné představu pacientky po chirurgické stránce realizovat, ale zároveň zhodnotí tvar prsou, jejich případnou asymetrii, velikost i míru kožních nadbytků.

Úkolem odborníka během konzultace je určit místa na těle ženy, ze které bude odebrán tuk, jež se následně použije pro zvětšení ňader.

Jak o ňadra pečovat po zákroku

Pacientka po zákroku nenosí elastickou bandáž ani stahovací podprsenku. Prsa se nemasírují a nesmí se chladit. 2-3 dny pacientka odpočívá, poté je možné vrátit se k běžným aktivitám. Modřiny se do dvou týdnů ztratí. Po cca 12 dnech dochází k odstranění stehů po malých zářezech v místě odběru i aplikace tuku. Na ňadra si žena nesmí 6 týdnů lehat a nesmí provádět náročné fyzické aktivity.