Je zákrok bolestivý?

Obvykle se provádí v lokální anestezii (která je bezpečnější než celková anestezie), ale na některých klinikách se používá celková anestezie. V celkové anestezii absolutně bezbolestně, ale co se lokální anestezie týká, pokud klient dlouhodobě užívá léky tlumící bolest, nemusí mít anestezie takový účinek a lze v některých místech pociťovat mírnou bolest. Třetí možností je analgosedace, tady je bolestivost na úrovní té při celkové anestezii, tedy žádná, nebo si ji pacient nepamatuje. Důležitou roli při vnímání bolesti hraje také strach pacienta ze stresu před zákrokem.

Jak lipofilling probíhá?

Zákrok lze podstoupit v celkové nebo lokální anestezii, úplně však postačí pouze lokální. Začíná se výběrem místa, ze kterého bude tuk odebrán – takové místo má mít ideálně přebytek tuku. Lipofilling tak kromě vylepšení cílového místa nabídne klientce či klientovi také zmenšení problémové partie – proto je tuk nejčastěji odebírán z břicha, stehen nebo boků. Poté se z vybraného místa tuk odsaje liposukční kanylou jako při liposukci. Následně je zpracován a připraven k aplikaci do místa určení, opět za pomoci kanyly. Celý proces může trvat 1-1,5 hodiny. Celkový čas zákroku se odvíjí hlavně od rozsahu cílové oblasti pro aplikaci tuku.

Jednotlivým částem se věnujeme na stránkách Před zákrokem, Zákrok a Po zákroku.

Odkud, z jaké části těla se tuk odebírá?

V závislosti na zvolené metodě a na tom, kolik tuku chceme získat, bude vybráno vhodné místo, kde se tuk odebere. Pokud chceme získat velké množství tuku, např. pro zvětšení prsou nebo hýždí, použijeme tuk odebraný z břicha nebo z okolí stehen.

Jak dlouho lipofilling vydrží?

Efekt lipofillingu je trvalý, nicméně po určité době se část přeneseného tuku vstřebává. Proto je k dosažení co nejlepšího možného efektu vhodné lipofilling zopakovat alespoň ještě jednou s odstupem 6-12 měsíců.

Zákrok se provádí ve většině případů v lokální anestezii, tedy ambulantně, to znamená že pacient nevyžaduje hospitalizaci jde po zákroku domů?

To je správně. Lokální anestezie způsobí, že v oblasti, kde chceme tuk odebrat, je již po 15 až 20 minutách anestezie „umrtvená“ a můžeme bezbolestně odebrat tuk. Ten se pak rozdělí do příslušných nádob nebo pokud jde malé množství tuku, tak do stříkaček, dá se do odstředivky, popřípadě projde různými filtry a čistý tuk s kmenovými buňkami je připraven pro aplikaci. Pacient přijde na kliniku v daný den na smluvený čas a za dvě až tři hodiny je po zákroku. Poté odchází domů, ideálně v doprovodu.

Je to bezpečné?

Rizika jsou hlavně u celkové anestezie, co se zákroku samotného týká, tak jsou minimální je to bezpečné. Jde o naši tukovou tkáň, vyprodukovalo ji naše tělo. Kmenové buňky obsažené v této tukové tkáni, protože je jich hodně, způsobují později další přínosné aktivity. Kmenové buňky, které mají schopnost pamatovat si naši DNA, mají schopnost se obnovovat. Mají schopnost regenerovat pokožku, zmnožovat cévy a tím způsobovat lepší prokrvení a větší pružnost pokožky. Je to nejen bezpečné, ale i efektivní.

Na kterou oblast je tento zákrok nejvhodnější?

Na kteroukoliv, ale nejčastěji je to obličej (okolí očí a nosu), rty a prsa. Oči vypovídají o pacientovi, zda vypadá zdravě, unaveně, přetaženě a podobně. Pokud vyplníme okolí pod očima tukovou tkání, jedná se skutečně o proceduru, díky níž omlazení vypadá přirozeně. Pokožka je vypnutá, nejsou v ní tzv. stíny a oči jsou živější. Zvětšení rtů, lipofilling rtů se v poslední době používá stále více. Efekt je opravdu skvělí. Rty jsou poté vyplněné a vypadají opravdu přirozeně. Rty se stanou živějšími, zdravějšími a plnějšími. Pokud chce někdo omladit ruce, jde opět o výborný, bezbolestný a dlouhotrvající zákrok.

Co se lipofillingu prsou týká, ženy které se bojí zvětšení prsou silikonovými implantáty, zkoušejí jinou bezpečnou přírodní metodu a vyplnění oblasti prsou odebraným tukem je ideální volba. Tato metoda je samozřejmě velmi účinná a přináší výborné výsledky, které můžete vidět okamžitě. Navíc jde jen o jedno malé píchnutí na prsou o velikosti tři čtyři možná pět milimetrů. Po dvou týdnech se zahojí a není po něm ani památky. Nezanechává žádné jizvy a účinky trvají poměrně dlouho. Skvělá alternativa k výplním.

Za jak dlouho se vrátím k normálu? Jízda na kole, běh, plavání …

Řada pacientů chce vypadat nejen hezky, ale také fit. Bohužel existují taková omezení, že po dobu asi dvou až tří týdnů je prostě zakázáno cvičit, vystavovat tyto oblasti těla svalové kontrakci, nebo přílišnému slunění. Vše výše uvedené by to mohlo způsobit, že se tuk nevstřebá. Takže je nutné dodržet klid a režim který vám ošetřující lékař doporučí.

Co modřiny a otok? Je to normální?

Musíte počítat s tím, že místo odebrání tuku i místo aplikace trochu oteče a že se to bude postupně zmenšovat v průběhu zhruba týdne až deseti dnů. Co se týče břicha, lze očekávat, že se dočasně ještě trochu zvětší, zde to může trvat o něco déle než deset dní. Co se modřin týče, ano je to normální, můžete mít tu a tam modřiny, které zmizí během týdne nebo deseti dnů. Někdo má modřiny větší, někdo menší, každopádně v obou případech do dvou týdnů většinou ustoupí.

Hrozí nějaké komplikace?

Stejně jako u kterékoliv jiné operace nebo zákroku, i zde jsou možné, ale pravděpodobnost je velice nízká. Komplikace nejsou časté, nicméně se mohou vyskytnout u klientů a klientek, kteří mají zhoršený celkový zdravotní stav. Může jít o tyto problémy: pooperační krvácení, infekce, nekróza, rozsáhlé jizvy, špatně se hojící rány, vstřebání velkého množství přeneseného tuku.